O SPÓŁDZIELNI

Certyfikaty, wyróżnienia, dyplomy dla Grodziskiej Spółdzielni Mieszkaniowej


gazele
 


04_1
 


03
 


02
 


01
 


 

 

 


2283700
 

 

 


2283707
 

 

 

cert_1

ZAPRASZAMY DO PREZENTACJI PANORAMICZNEJ OSIEDLA PRZY ULICY TELIGI
01panorama

02panoramaSpółdzielczość mieszkaniowa jako ruch społeczno – gospodarczy działa ponad 110 lat. Jej początki wiążą się z dniem 27 marca 1890 r. Jest to data założenia pierwszej polskiej spółdzielni mieszkaniowej w Poznaniu. W ciągu następnych lat powstały dalsze spółdzielnie mieszkaniowe w Wielkopolsce i na Pomorzu, a później w innych częściach kraju.W początkach okresu międzywojennego nastąpiło ożywienie organizacyjne spółdzielczości mieszkaniowej. Do końca 1921r. powstało 477 spółdzielni.

07panoramaW dniu 11 grudnia 1921r. powstała Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, czołowy reprezentant nurtu spółdzielczości lokatorskiej w okresie międzywojennym. Do 1939 r. powstało na terenie kraju dalszych kilkadziesiąt spółdzielni posiadających kilka tysięcy mieszkań. Nie odgrywały one jednak pod względem ilościowym roli w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. W latach 1945 – 1949 spółdzielczość, będąc uzupełniającą formą zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, spełniała szczególną rolę społeczną i gospodarczą.

11panoramaPrzywrócenie spółdzielczości budownictwa mieszkaniowego było równoznaczne ze stworzeniem obywatelom możliwości wyboru drogi zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Skorzystano z tej możliwości również w Grodzisku Mazowieckim. Efektywność i atrakcyjność spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego spowodowała, że na przestrzeni 30 lat stało się ono jedyną dostępną formą uzyskania mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.

 

7miejsce

Złota Bogoria
za rok 1999 dla Grodziskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
za systematyczny wkład w rozwój naszego miasta
i poprawę warunków życia jego mieszkańców.

statuetka

Narodziny Grodziskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

W 1958r. dziewiętnaście osób rekrutujących się z różnych zakładów pracy na terenie Grodziska Mazowieckiego założyło Międzyzakładową Spółdzielnie Mieszkaniową.

Przewodniczącym pierwszej Rady Nadzorczej Spółdzielni był Wacław Levelt, natomiast pierwszemu wybranemu Zarządowi przewodniczył Wacław Burakowski. Należy podkreślić, że dużej pomocy w trudnym okresie organizacji Spółdzielni udzieliły grodziskie zakłady przemysłowe: Zakłady Farmaceutyczne, Zakłady Tkanin Technicznych, Spółdzielcze Przedsiębiorstwo Przemysłowo – Projektowe, Warszawskie Przedsiębiorstwo Budowlane Nr 4, Wydział Zdrowia, a przede wszystkim Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, której Dyrekcja umożliwia przez okres trzech lat bezinteresownie korzystanie z pomieszczeń biurowych.
Tam przyjmowani byli interesanci, odbywały się posiedzenia Zarządu i Rady, tam było pierwsze, społeczne biuro Spółdzielni.

os_spol16 listopada 1959 r. został położony kamień węgielny pod pierwszy budynek spółdzielczy. Już w grudniu 1960 r. 54 rodziny wprowadziły się do pierwszych dwóch budynków przy ul. Spółdzielczej. Następnie w szybkim czasie nowi mieszkańcy zaczęli zajmować budynki na osiedlach „Sadowa” w Grodzisku Mazowieckim, „Jedwabnik” w Milanówku, „XX – lecia” w Grodzisku. W latach 1970 – 1976 w skład GSM wchodziły również osiedla mieszkaniowe w Mszczonowie, które dziś stanowią Mszczonowską Spółdzielnię Mieszkaniową.

 

Minolta DSC

Minolta DSC

Pierwsze domy GSM, 1960(wygląd obecny)

Kultura i oświata w Grodziskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

 

 

Działalność kulturowo – oświatowa towarzyszy mieszkańcom od samego początku istnienia GSM dzięki animatorom kultury, którzy organizowali życie Rad Osiedli. Pierwsze imprezy odbywały się na Osiedlu „Sadowa I”, gdzie życie kulturalno – oświatowe organizował P. Krekora. Lokal był dość skromny, ale działalność bardzo urozmaicona. W 1968 r. odbyły się pierwsze spotkania i imprezy na Osiedlu „Spółdzielcza”, gdzie oddano do użytku antresolę z przeznaczeniem na świetlicę. W rocznicę X -lecia GSM oddano do użytku klub osiedlowy na Osiedlu „Jedwabnik”. Działalność klubu zainaugurowało spotkanie z Magdaleną Samozwaniec.
5 lutego 1974 r. w Grodzisku powstał klub „Disco” z dużą ilością pomieszczeń na pracownie. Można było prowadzić działalność społeczno – wychowawczą w zakresie: modelarstwa, malarstwa, fotografii i filmu oraz krótkofalarstwa.

Dużą popularnością cieszyły się spotkania Klubu Seniora, Klubu Poetyckiego, Zespołu Teatralnego,Muzycznego, Klubu Turystyki Pieszej i Sekcji Szachowej, Brydżowej i sekcji sportowych. W okresie letnim prowadzone są półkolonie, kolonie, obozy, różnego typu wycieczki, rajdy itp.
Organizowane były wystawy plastyczne, spotkania teatralne, koncerty muzyczne, imprezy kazjonalne związane z Dniem Matki, Dniem Seniora, Andrzejkami czy „choinką”. Odbywają się też festyny osiedlowe z okazji Dnia Dziecka, Sobótki, „Pożegnania Lata”. Grodziska Spółdzielnia Mieszkaniowa pomagała w odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie, warszawskich Powązek oraz Zamościa, za co dostała podziękowania i honorowe obywatelstwo miasta Zamościa dla członków grupy turystycznej.

STAN POSIADANIA
na dzień 31.12.2011
Administracja: Ilość Budynków Ilość Lokali Liczba Mieszkańców
„Centum” 36 1 768 3 687
„Milanówek” 21 706 1 400
„Kopernika” 68 2 412 5 385
Ogółem: 125 4 886 10 472

Ilość lokali mieszkalnych na zasadzie odrębnej własności – 1630
Ilość garaży na zasadzie odrębnej własności – 50
Budynki na zasadzie odrębnej własności – wspólnota mieszkaniowa – zarządca GSM – 2 budynki (48 lokali, 77 mieszkańców)